Proč navštívit Benátky?

Benátky, italsky Venezia leží na ostrovech v mělké mořské laguně, novější části byly vybudovány na rozsáhlém břehu. Toto město patří k nejromantičtějším městům nejen v Itálii, ale i na světě. Jeho zvláštnost a proslulost láká ročně statisíce návštěvníků z celého světa na svou unikátní architekturu, historii, kulturu a tradiční karneval.

Turistické zajímavosti

K turistickým atrakcím patří projížďka labyrintem kanálů na gondolách, které tvoří nedílný kolorit života v Benátkách. Gondoly se vyznačují štíhlým trupem, plochým dnem a gondoliéři je ovládají dlouhými bidly. Krásy města si můžete vychutnat i z motorových člunů, zvaných vaporetta. Nejslavnějším kanálem je Canal Grande dlouhý asi 4 km, který protíná celé Benátky a je hlavním bulvárem. Spojuje hlavní nádraží a přístav s historickým náměstím svatého Marka a centrem města. Nejstarší a nejznámější most je Ponte di Rialto, který jako jeden ze čtyř spojuje obě městské části.

Kdy Benátky navštívit

Benátky jsou skvělým tipem na kratší pobyt třeba o prodlouženém víkendu. Pokud si chcete vychutnat krásu zdejší architektury, projet se v gondole po Canal Grande a užít si příjemnou atmosféru, je lepší se sem vydat mimo hlavní letní sezonu. V té době jsou zde nekonečné davy turistů a na všechno se stojí dlouhé fronty.

Co byste neměli vynechat

Patrně nejznámějším a nejnavštěvovanějších míst je Náměstí sv. Marka. Vzhledem k tomu, že je nejníže položené místo v Benátkách, bývá bohužel několikrát do roka zaplaveno. O jeho památky nemusíte být ochuzeni, neboť všichni chodí v holínkách, ve kterých se někdy sedí i v kavárnách. Největší atrakcí náměstí je bazilika svatého Marka, dále Dožecí palác nebo Hodinová věž. Zároveň je toto náměstí nejlepším výchozím bodem k prohlídce města.

Městské slavnosti

Chcete-li začít tradiční městské slavnosti, můžete si vybrat například proslulou benátskou slavnost gondol – Regatu srorica, která se každoročně koná první týden v září na Canal Grande. Jedná se o tradiční závod lodí, kterému přechází velkolepá přehlídka gondol a stovek lidí v historických kostýmech a bizarních maskách.