Tipy na cestu do USA

Chystáte se do USA? Ať už letíte za velkou louži poprvé, nebo již poněkolikáté, rozhodně se vám budou hodit níže uvedené tipy.

Víza a další formality při vstupu do USA

Pokud se do USA chystáte na kratší dobu než 90 dní, nepotřebujete vízum, ale přesto je nutné, abyste si zařídili takzvanou ESTU (Elektronický systém cestovní registrace). Je ji potřeba vyplnit maximálně 72 hodin před odletem, ale je lepší to udělat, co nejdříve, ideálně jakmile víte, kam a kdy do USA pojedete. Vyřízení ESTY stojí 14 USD a je také dobré si před jejím vyřizováním zkontrolovat, že máte pas biometrického typu, který je pro její zařízení nutný.

Při vstupu do USA poté budete muset absolvovat imigrační pohovor na letišti. Tohoto pohovoru se není potřeba obávat, většinou je možné se ho zúčastnit v celé skupině, se kterou cestujete. Pokud byste si přesto nebyli jisti svou angličtinou, můžete si dopředu nechat vypracovat odpovědi na otázky na papír a poté je při pohovoru pouze předložit. Zamítnutí vstupu do země bývá velmi výjimečné.

Dobré je také dát si pozor na zákaz dovozu mléčných a masných výrobků. Již v letadle budete požádáni o vyplnění formuláře o tom, zda-li do USA nedovážíte některou ze zakázaných komodit a po příletu jsou někteří cestující také namátkou kontrolováni. Pro vice tipů navštivte https://estavisa.cz/blog/.

Co si dále zařídit

Většina cestovatelů v USA si vypůjčuje auto. Kromě cest výhradně do velkých měst, se bez něj totiž moc neobejdete. K tomu ale budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, který si musíte nechat vystavit ještě v ČR, většina půjčoven vám bez nich totiž auto nevypůjčí.

Nadále je dobré zkontrolovat, zda-li v USA můžete platit vaší platební kartou. Většina českých karet je již akceptována bez problému, ale s některými z nich je stále problém. Pro některé úkony také může být nutná kreditní karta a nelze použít tu debetní.

Než také odletíte do USA, je dobré si zaktivovat roaming do USA u svého telefonního operátora. Bez něj byste se nemohli připojit na místní síť a zůstali tak zcela bez možnosti komunikace.

Ubytování a stravování

Možnosti ubytování v USA jsou rozsáhlé a můžete si vybrat od luxusních hotelů až po levné kempy, kde budete potřebovat vlastní stan.
Ubytování v kempech bývá obvyklé zejména v okolí národních parků. Časté bývá ubytování v motelech podél hlavních silnic.

Nejlevnější možností stravování jsou poté zejména všudypřítomné fastfoody. Pravděpodobně narazíte na mnohé značky, o kterých jste nikdy ani neslyšeli. Běžné restaurace nejsou příliš běžné a narazíte tak spíše na ty dražší a luxusnější. Další možností je samozřejmě nákup  v supermarketech a vlastní příprava jídla.

Letenky a vnitrostátní doprava

Sehnat letenky do USA je poměrně snadné, často se vyplatí počkat na výhodné tarify a akce, které ceny letenek stáhnou velmi dolů. Dobrou volbou jsou také mnohdy přímé lety z měst u našich sousedů jako je Berlín a Vídeň.

Pro vnitrostátní dopravu můžete použít také přelety, které jsou v USA, vzhledem k velkým vzdálenostem, populární. Dále je dobrou možností vypůjčení si vlastního auta. Doprava veřejnou dopravou je poměrně komplikovaná a funguje dobře jen ve větších městech a mezi městy je poměrně drahá.

Časový posun

Obzvlášť pokud se chystáte do USA pouze na kratší dobu, budete mít nejspíše problém s takzvaným jet lagem, neboli pásmovou nemocí,
způsobenou časovým posunem. Podle toho, kam do USA poletíte, bude tam o 6–10 hodin méně než u nás v ČR.

Pokud se chcete jet lagu vyhnout, zkuste před odjezdem do USA chodit spát velmi pozdě večer a vstávat až před obědem. Po příjezdu poté budete nastaveni na americký čas a srovnání organismu s časovým posunem bude podstatně snazší.

Další tipy

Pro nabíjení mobilních a dalších zařízení v USA budete potřebovat adaptér. Je tedy vhodné si ho vzít s sebou již z ČR.
Používá se zde nabíječka se dvěma placatými kolíky, proto byste měli zvolit ten adaptér, který nabízí právě tento typ.

Pokud plánujete navštívit více míst s placeným vstupem, doporučujeme zařídit si turistický pas. Bude se vám hodit jak při návštěvě velkých měst (například The New York Pass), ale také při návštěvě přírodních zajímavostí. Za zmínku určitě stojí zejména America the Beautiful – Agency Annual Pass, který vám za cenu 80 USD umožňuje po dobu jednoho roku navštěvovat americké národní parky neomezeně. Tento pas je možné koupit i již použitý z druhé ruky.